Powstanie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 a następnie Społecznego Gimnazjum nr 27 to wyraz marzeń początkowo niewielkiej grupki rodziców, którzy uwierzyli, że możliwa jest szkoła przyjazna, życzliwa i bezpieczna dla ucznia.
W 1990 roku z inicjatywy rodziców i nauczycieli na terenie Parafii Narodzenia Pańskiego przy ulicy Ostrobramskiej w Warszawie powstała szkoła podstawowa. Nie mogłaby ona jednak zaistnieć, gdyby nie wielkie serce i ogromne zaufanie, którym obdarzył rodziców Ksiądz Prałat Zenon Majcher – proboszcz parafii. Placówka rozpoczęła działanie jako Szkoła Twórczego Działania, otwierając początkowo jeden oddział przedszkolny oraz pierwszą i drugą klasę. Od samego początku placówka była szkołą społeczną, niepubliczną, działająca non profit.
W 1991 roku nasza Szkoła weszła w skład Społecznego Towarzystwa Oświatowego („STO”). Od tej pory organem prowadzącym stało się Samodzielne Koło Terenowe nr 162 STO. Stowarzyszenie to zrzesza rodziców i nauczycieli, którzy w ramach organów stowarzyszenia (zarząd SKT) współprowadzą placówkę poprzez prowadzenie jej finansów i wybór dyrektora szkoły.
Pierwszą dyrektor Dziesiątki została pani Katarzyna Uhma, a naukę w murach Szkoły 1 września 1991 roku rozpoczęło 145 uczniów. Do dziś pracują z nami nauczyciele i pracownicy, którzy właśnie wtedy zaczęli swoją przygodę z Ostrobramską.
Szkoła od początku swej działalności wynajmowała pomieszczenia od parafii i mieściła się w budynku
przy ul. Ostrobramskiej 72 w Warszawie (Praga Południe). Nasz budynek i otoczenie od początku zmieniały się wraz z rozwojem Szkoły i zwiększaniem jej liczebności. Początkowo lekcje WF-u odbywały się na placu, na którym dziś znajduje się parking. Po kilku latach działalności Szkoły, poza dużą salą gimnastyczną, udało się otworzyć także boisko.
W roku szkolnym 1991/1992 nowym dyrektorem została pani Magdalena Stalpińska. Kolejni Dyrektorzy Szkoły to: pani Ewa Krawczyk, pani Marianna Krawczyk, pani Jagoda Kazimierczak, pan Mariusz Kisiel. Od 2024 r. funkcję Dyrektora Szkoły pełni pani Małgorzata Janczak-Hulewicz.
Pierwsi absolwenci ukończyli SSP nr 10 w roku 1994, a do 2024 świadectwo ukończenia odebrało z rąk wychowawców kilkuset uczniów. Wielu z nich, ufając w jakość edukacji, wraca dziś do nas, przyprowadzając swoje dzieci, kolejne pokolenie niezwykłych uczniów Dziesiątki.
W 2002 roku Szkole nadano patrona, a co za tym idzie – zyskała ona sztandar i tożsamość w grupie szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Kardynał Stefan Wyszyński, którego imię przyjęła nasza Szkoła, stał się nie tylko opiekunem, mentorem, ale także symbolem wartości, które są bliskie całej społeczności Dziesiątki.
Kameralna szkoła, poczucie bezpieczeństwa, wsparcie rodziców i zaangażowana całym sercem kadra nauczycielska – wszystko to sprzyja nauce i zdobywaniu wiedzy. Ale przecież nie samą nauką żyje człowiek! Sport od zawsze był dla nas niezwykle ważny. Z inicjatywy nauczycieli WF-u w 2005 roku powstaje UKS Ostrobramska i drużyna pływacka. Od 2007 roku corocznie organizowane są Zawody Pływackie o Puchar Dyrektora SSP 10 STO, które nie tylko wyróżniają ją spośród innych placówek, ale także dowodzą, że na Ostrobramskiej można z powodzeniem łączyć naukę i rozwój fizyczny, tak w końcu ważny dla młodego człowieka.
Po reformie szkolnictwa w roku w 1999 roku obok Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 STO powstało Społeczne Gimnazjum nr 27. Obie szkoły do 31.08.2019 roku tworzyły Zespół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego STO. Na skutek kolejnych zmian w systemie edukacji ostatni rocznik naszych gimnazjalistów opuścił mury Szkoły w roku 2019, Zespół szkół zostaje rozwiązany, a Szkoła funkcjonuje ponownie jako Społeczna Szkoła Podstawowa nr 10 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego STO.
Jak każda dobra szkoła i nasza ma swoje tradycje. Jedną z nich jest odbywający się od 2001 r doroczny piknik szkolny adresowany do wszystkich sympatyków Dziesiątki.. Kolejną jest Wigilia, niezwykle uroczyste wydarzenie, które daje okazję do spotkań całej naszej społeczności: uczniów, absolwentów, nauczycieli, rodziców i przyjaciół.
Zależy nam, by nasi uczniowie otwierali się na świat, a nie tylko przyswajali wiedzę w szkolnych ławach, by poszerzali swoje horyzonty, zwiedzali, przeżywali, zdobywali cenne doświadczania. I właśnie dlatego od 2013r. zaczęliśmy organizować zagraniczne wyjazdy kulturowo-językowe dla uczniów, a od 2018 roku realizujemy program wyjazdów edukacyjnych po Polsce. Potrzeba znalezienia miejsca, gdzie można odpoczywać po zajęciach, zaowocowała zaś otwarciem w 2016 roku placu zabaw. Inicjatywa ta łączyła się z obchodami 25-lecia Szkoły.
Dziesiątka to także miejsce, gdzie nasi uczniowie otwierają się na drugiego człowieka, jego potrzeby, gdzie uczą się empatii. Rok 2018 to rok powstania Szkolnego Klubu Wolontariatu oSTOja, który inicjuje i angażuje się w liczne akcje pomocowe na rzecz środowiska szkolnego, lokalnego, stołecznego jak i ogólnopolskiego, otrzymując za swoją działalność podziękowania i wyróżnienia.
Rok szkolny 2021/2022 był rokiem obchodów 30-lecia naszej placówki. Uroczysta gala, podczas której szkole nadany został nowy sztandar, zgromadziła w murach Dziesiątki tych, którzy budowali ją przez te wszystkie lata i dla których stała się nie tylko miejscem nauki, ale przede wszystkim wspaniałych relacji i przyjaźni, dla których była ważna.
Nowe wyzwania i konieczność zagwarantowania jak najlepszych warunków do nauki rozrastającej się stale Szkole zaowocowała decyzją o jej rozbudowie. W roku szkolnym 2023/2024 rozpoczęto dobudowę drugiego piętra budynku, remontu i doposażenia sal lekcyjnych, co było możliwe dzięki wsparciu Parafii Narodzenia Pańskiego i środkom zgromadzonym przez kolejne pokolenia uczniów, ich rodziców oraz ze składek rodziców dzieci aktualnie uczących się w Dziesiątce. Otwiera to nowy rozdział w historii naszej Szkoły.
Wierzymy, że dzieło odważnych rodziców i nauczycieli rozpoczęte ponad 30 lat temu, uda się nadal pielęgnować i rozwijać, a społeczność Dziesiątki ma i będzie miała zawsze solidne i trwale fundamenty. W końcu historia naszej Szkoły to przede wszystkim historia ludzi ją tworzących; rodziców, ich ogromnego zapału, wiary, że w polskim szkolnictwie można inaczej, lepiej, ich marzeń o lepszej przyszłości dla swoich dzieci. Historia naszej Szkoły to historia wspaniałych dyrektorów, nauczycieli, ich niewyobrażalnego zaangażowania, miłości do tego, co robią. Historia Szkoły to w końcu historia młodzieży, która nie tylko uczy się tu jak mądrze żyć, ale także jak pomagać innym, co robić, by swoim postępowaniem świadczyć o wspaniałych wartościach zawsze drzemiących w młodym pokoleniu.
Ważne daty
- 1 września 1990 – powstanie Szkoła Twórczego Działania
- 1 września 1991 – utworzenie Szkoły Podstawowej nr 10 Społecznego Towarzystwa Oświatowego
- 1 września 2000 – utworzenie Gimnazjum
- 28 maja 2002 – nadanie szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego
- 31 sierpnia 2019 – likwidacja Gimnazjum
Dyrektorzy
1991 – styczeń 1992 | dyrektor – mgr Magdalena Stalpińska |
1992 – 1999 | dyrektor – mgr Ewa Krawczyk wicedyrektor – mgr Elżbieta Żabicka (do 1998) wicedyrektor – mgr Marianna Krawczyk (od 1999) wicedyrektor – mgr Renata Mizeracka (od 1999) |
1999 – 2007 | dyrektor – mgr Marianna Krawczyk wicedyrektor – mgr Renata Mizeracka |
2007 – 2015 | dyrektor – mgr Jagoda Kazimierczak wicedyrektor – mgr Małgorzata Cimek-Gutowska (do 2014) wicedyrektor – mgr Renata Mizeracka (do 2009) wicedyrektor – mgr Monika Domeracka (do 2015) |
2015 – 2024 | dyrektor – mgr Mariusz Kisiel wicedyrektor – mgr Anna Stawska (do 2023) wicedyrektor – mgr Małgorzata Janczak-Hulewicz (od 2023) wicedyrektor – mgr Halina Wnuk (od 2023) |
2024 – obecnie | dyrektor – mgr Małgorzata Janczak-Hulewicz wicedyrektor – mgr Ewa Dąbek wicedyrektor – mgr Halina Wnuk |